نکته ها

همیشه تشنه محبت هستیم چون آغاز همه نیکی هاست.


شور و شعور 2 بال خدمت عالمانه و عاشقانه هستند. آنکه فقط شور و  شعف در انجام کاری را بدون شعور و درایت داشته باشد مانند تراکتوری است که فقط شخم میزند و بالعکس آنکه شعور و درایت کاری را بدون شور و شوق داشته باشد مانند فردی است که فقط در رویا، تخیلات و سخنوری است. اینکه پیامبر بزرگ اسلام میفرمایند انسان عالم، علم را در کنار عمل بر تقوی و ایمان استوار میکند. یعنی هم شور خدمت،جهاد، عبادت، همدردی، و .... را دارد و هم شعور خدمت، جهاد، عبادت، همدردی و .... را دارد. و چه زیبا و با عظمت خواهد بود اگر بتوانیم آنرا ملبس به لباس تقوی الهی و انسانی نماییم. برای ما پزشکان ممکن است کمی دشوار باشد بخصوص خودم. اگر از طمع و وسوسه مال و دینار بگذریم از طمع و وسوسه جاه طلبی، نام و افتخار چگونه رهایی یابیم. اگر از هر دو رهایی یافتیم  چگونه منتی بر مردمی که شفا یافته اند نداشته باشیم و آنچه در حق بیماران انجام داده ایم فقط آنرا به نیت قربت الی الله بدانیم. خلاصه  شیطان نفس و درون همه جا با ماست. بنابراین باز هم این خداست که به فریاد ما میرسد.
 بهمن ماه را همیشه ماه اقتدار و پیروزی حس میکنم. زیرا در این ماه وحدت، همبستگی و مقاومت در مقابل جهل ، نادانی و استبداد را بیشتر درک نمودیم. شاید حضور چشمگیر و گسترده مردم را در راهپیمایی 22 بهمن امسال را یکی از پرشورترین حرکت و همبستگی ملی در پایبندی به اصول اساسی اسلام، انقلاب و قانون اساسی دانست که پیام مهم آن به همه دولت های خارجی و دلهای  فرنگ دوست این بود که نام خدا، اسلام و خون شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی منبعث از خون و نام امام حسین (ع) همیشه در سایه امام، ولایت و امت حی و زنده است. و امده ایم تا با شور انقلابی و شعور بالاتر و والاتر از شور انقلابی مملکت خود را بیش از گذشته در مسیر سازندگی و استقلال بعنوان کشوری کهن و متمدن با قدمتی چند هزار ساله به همه دنیا معرفی کنیم.


در2  ماه گذشته در 4 پنجشنبه برای درمان رایگان بیماران به ترتیب به روستاههای گتاب بابل،  ملاکلا محمودآباد، شیرگاه سوادکوه و ندامتگاه قائمشهر رفتم. حضور در گتاب به همراه پزشکان دیگر بخصوص تلاش موثر و دلسوزانه سرکار خانم دکتر صیاد نوری، رستگار و خناری نژاد و جناب آقای دکتر رشیدی، عمادی، حسینی و عادلانی  بسیار دلگرم کننده بود. همه با شور و حال خاصی نزدیک به 500 بیمار را معاینه و درمان نمودیم. اما  شیوع بیماریهای گال، عفونت قارچی و ساس در بین مددجویان ندامتگاه قائمشهر نگران کننده بود چرا که نه تنها بیماریهای فوق قابل سرایت به همه مددجویان بوده بلکه قابل انتقال به خانواده ها و فرزندان مددجویان نیز خواهد بود. زیرا در هر ملاقات یا مرخصی مددجویان بیماریهای مسری زندان را نیز به همراه خود به خانه برده و آنرا به  کودک دلتنگی که در آغوش گرفته اند منتقل می نمایند و کودکان آنان نیز فردای آنروز در دبستان و کودکستان به کودکان دیگر.
خوشبختانه به درایت و دلسوزی رئیس ندامتگاه آقای رحمتی و برادر عزیز و زحمتکش جناب آقای ولیپور (مدیر عامل هلا احمر مازندران) مقرر گردید پس از برگزاری کلاس آموزشی از بیماریهای فوق برای همه مددجویان در یک اقدام همه جانبه با همکاری همه مددجویان درمان و ریشه کنی بیماری و نظافت محیط ندامتگاه  در یک روز بطور کامل به مرحله اجرا درآید.  انشالله خدای بزرگ ما را تا قبل پایان سال در انجام این اقدام موفق نماید تا مددجویان را در آغاز سال نو با سلامت جسم و وجودی عاری از هر گونه بیماری راهی دیدار خانواده هایشان نماییم.
اما هر چه به پایان سال نزدیک میشوم شوق و ذوق ششمین سال حضورم در کشورهای آفریقایی بعنوان پزشک بدون مرز بیشتر در جسم و جانم آشکار میشود. تاکنون لطف خدا بوده که در 5 سال گذشته از اوائل نوروز تا اواسط اردیبهشت در کنار بیماران آفریقایی در کشورهای کنیا و تانزانیا بوده ام. امسال هم مقررشد به درخواست وزیر بهداشت و سفیر کشور بروندی به این کشور سفر نمایم. اما آشنایی با انسان فرهیخته و جهانگردی که حرکات، سکنات و کردار او یاد و نامی از شهید آوینی است قرار است ماجرای حضورمان در آفریقا را به گونه ای دیگر رقم بزند. با ایشان ماهها قبل از طریق ایمیلی که به من ارسال نمودند آشنا شدم. به من در آن ایمیل چنین گفتند: آقای دکتر عمادی من مجید عزیزی هستم در شهر جزیره ای لامو در کشور کنیا هستم. در سفرنامه شما به آفریقا و شهر لامو خوانده بودم با فردی جوانی در این شهر آشنا شدید که نام 3 فرزند پسر ایشان بنام بزرگان انقلاب ما (خمینی، خامنه ای، و شهید مطهری) میباشد. از ایشان آدرس و نشانی میخواهم که مصاحبه نمایم. بهرحال آنروز متوجه شدم عاشق تر و ماجراجوتر از ما هم هستند که دوستی با ایشان آموزه هایی دارد. بعدا با ایشان در تهران ملاقات نمودم و از ایشان باخبر شدم که خداوند فرزند پسر چهارم را هم به عمر عبدالله (کنیایی) عطا نموده که اسم ایشان را هم شهید بهشتی انتخاب نمودند.


مطلب آخر هم اینکه در آغاز زندگی با بهار طبیعت و دلها  که در آن عشق،صفا،محبت و یکرنگی ذره ای کوچک از ذات و نور الهی را به وجود نیازمند انسان هدیه میکند تصمیم گرفتم قبل از سفر به آفریقا  یک بار دیگر در مشهد الرضا و یا مسجد جمکران به امام همیشه شاهد، قادر و منجی مان آقا امام زمان (عج)  قول دهیم تا آنجا که میتوانیم پاک و بی ریا برای ابراز همه  خوبیها، زیبایها و مهربانی ها تا پای جان در کنار هم برای کمک  به انسانهای نیازمند تلاش کنیم چرا که امروز همه ما تشنه محبت هستیم و محبت سرچشمه و آغاز همه نیکی هاست و ما تا پای جان بر عشق و محبت ایستاده ایم زیرا شور و شعور زندگی بر آن استوار است.

سال 87 کنیا نایروبی  جزیره لامو- عمر عبدالله و 2 فرزندش به نام های خمینی و خامنه ای

سال 1392 کنیا - جزیره لامو- عمر عبدالله و 4 فرزندش به نامهای خمینی - خامنه ای- مطهری و بهشتی ( عکس  عزیزی)

روستای ملا کلا محمود آباد

د

روستای گتاب بابل - صرف صبحانه با همکاران پزشک - قبل از معاینه بیماران دیماه 92

گتاب - تشریح بیماریهای شایع منطقه و مراقبت های لازم جهت بیماران- دیماه 92

 

دکتر سید ناصر عمادی – متخصص پوست و هیات علمی دانشگاه تهران