آمار سایت

  • نمایش تعداد مطالب : 311342

کاربران حاضر در سایت

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ایامی با مددجویان ندامتگاه قائمشهر و یادی از زندانهای آفریقا

ایامی با مددجویان ندامتگاه قائمشهر و یادی از زندانهای آفریقا(کنیا و غنا)


شنیدن نام زندان و زندانی گاهی ملا ل آور میباشد. اما واقع مطلب آن است که آنانکه به حکم قانون به هرعلتی برایشان کیفر خواست صادر و مجبور به پذیرش آن میباشند نباید از حقوق اجتماعی محروم شوند. اواخر اسفند به اتفاق دوست خوبم آقای ولی پور مدیر عامل هلال احمر استان مازندران با مشایعت و همراهی آقای رحمتی رئیس ندامتگاه قائمشهر به دیدار آنها رفتیم. از آنجائیکه بیماری گال خواستگاه چنین مکانهایی میباشد با مشاهده شیوع این بیماری تصمیم به درمان همه آنها گرفتیم. آقای ولیپور پذیرفتند که محلول ضد گال را برای بیش از 700 نفر فراهم نمایند و بنده هم پذیرفتم بعد از آموزش همه مددجویان و بیان علت این بیماری در یک زمان مشخص همه آنان را درمان نماییم. تجربه جدیدی بود از انجام یک پایش سلامت، آموزش و درمان برای همه کسانی که در زندان بوده اند تا ثابت شود که نعمت سلامتی و تندرستی در کشور اسلامی مشمول آنان نیز میشود و مهمتر آنکه بعنوان هیات علمی دانشگاه قرار نیست فقط دانشجویان پزشکی و پرسنل بهداشت و درمان اهداف آموزشی ما باشند.


انصافا آقای رحمتی نهایت همکاری را بعمل آوردند و حتی مصرانه پیگیر انجام این طرح و سلامت زندانیان بودند. بعد از فراهم نمودن 715 عدد محلول لیندان به دیدار مددجویان رفته و همه آنان (700) نفر در سالن ورزشی ندامتگاه گردهم آمدند. از بیماری گال و مسری بودن آن و نشانه های بیماری حدود نیم ساعت صحبت کردم سپس اهمیت درمان را برایشان توضیح دادم. با این منطق که هر فرد مبتلا به گال نه تنها عامل انتقال بیماری به دیگران میباشد بلکه در زمان ملاقات و مرخصی نیز میتواند به خانواده منتقل نماید. و خانواده آنان به خانواده دیگر.
بسیار مهم بود تا آنها را نسبت به بیماری حساس نموده و مضرات و خطرات بیماری را برای آنها توضیح دهم و سپس فوائد نعمت سلامتی و تندرستی را برای آنها یادآوری نمایم تا بتوانیم شاهد نهایت همکاری و مساعدت آنها باشیم. سرانجام روز شنبه 9 فروردین نماز ظهر و عصر را به جماعت با حضور همه زندانیان و با حضور امام جماعت به جا آوردیم سپس مجددا یکبار دیگر نحوه مصرف دارو و درمان را یاداوری نمودم و به برخی سوالات جواب داده و درمان را آغاز نمودیم. (آنجا بود که بیاد سالهای قبل 1387و 1391 افتادم که در زندانهای بزرگ نواشای کنیا (شرق آفریقا) و غنا (غرب آفریقا) روزها بعنوان پزشک ایرانی زندانیان آفریقایی را معالجه می نمودیم).


به اذعان آقای رحمتی شور و حال خاصی در زندان حاکم شده بود. زیرا قرار شد همه در یک موضوع مشترک با عنوان سلامتی برای همه مشارکت نمایند. وارد بندها و محل استحمام شدیم. صحنه عجیبی بود هر مددجو مددجوی دیگر را شستشو می نمود و داروی ضد گال را به بدنش میمالید آنقدر تحت تاثیر قرار گرفتم که خودم هم دست بکار شدم و دارو را با دست خودم به بدن آنها می مالیدم. بیش از همه این لطف خدا  بود که باز هم به حقیر فرصتی داد تا  اگرچه بارها وجودم از خستگی و ملالت ایام با دستان مهربان او شسته شد این بار من بنام او و بیاد او خستگی و بیماری را از جسم و جان دیگران مبرا نمایم.


 دکتر عطاریه عزیز همرزم دوران جنگ تحمیلی و نیز همکلاسی دوران دانشگاه قدم به قدم و با تمام وجود و دلسوزی ما را همراهی مینمود. همه مددجویان خوشحال و خرسند بودند. نمی دانم چگونه این مودت و همکاری را بیان نمایم ولی خنده را بر لب همه میدیدم. به اتفاق آقای رحمتی و دکتر عطاریه در داخل بند تا انتهای معاینه و نظارت بر انجام اقدامات درمانی ماندیم تا هم به سوالات و عوارض احتمالی در بعضی از مددجویان پاسخگو باشیم و هم بدانیم زندان کجاست و حال و هوای زندان چگونه میباشد. روز خوبی بود. خیلی احساس آرامش و رضایت میکردم این هم عیدی خدا به ما.


اما از این اقدام آموختم.با وجود مدیران لایق، دور اندیش، دلسوز و شجاع می توانیم بزرگترین مشفق و حامی در بدعت و نوآوری در ارائه خدمات انسانی و اجتماعی موفق و موثر باشیم. دیگر آنکه از وجود همه آن انسانهایی که از دیده ما دور هستند و تصوری از توان اجتماعی و معنوی مثبت آنان نداریم میتوانیم با وجود آنها پایه گذار یک حرکت مفید و معنی دار در ارتقاء سلامتی و تندرستی زندگی خودشان و دیگران باشیم.
فردا انشالله عازم آفریقا خواهم شد اگرچه امسال کمی دیرتر از قول و قرار پنجمین سال گذشته میروم. اما چون قبل از عید به مددجویان عزیز قول درمان آنها را داده بودم نمی توانستم آنها را تا انجام درمان آنها ترک کنم.


به حقانیت و مظلومیت این ایام بنام حضرت فاطمه زهرا (ع) خدا را قسم میدهم لحظه ای از محبت و نیکی به یکدیگر حتی  دشمن خود غافل نباشیم. همانطور که وقتی وجود مقدس پیامبر خدا آزرده از دشمن او شد در وقت بیماری به عیادت او رفت.  تا بدانیم محبت، احترام و عزت به دیگران، بندگی خدا و احترام به خود است.


دکتر سید ناصر عمادی – متخصص پوست – هیات علمی دانشگاه تهران


ندامتگاه قائمشهر - نوروز93  - به اتقاق دکتر عطاریه

شرق آفریقا - کنیا - نایروبی- زندان بزرگ نواشا - 1387

غرب آفریقا- غنا - آکرا زندان بزرگ نسوام - سال 91