آمار سایت

  • نمایش تعداد مطالب : 310761

کاربران حاضر در سایت

ما 70 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

محبت و عشق وزیر دولت تدبیر به طبابت ایرانی در دل آفریقا


روز یکشنبه 26/5/93 آقای عندلیب از دفتر وزیر محترم صنعت و معدن جناب آقای دکتر نعمت زاده با تلفن همراه من تماس گرفته اظهار نمودند وزیر محترم در سفر اخیرشان  به آفریقا از خدمات انساندوستانه پزشکی شما در آفریقا مطلع و به همین علت برای ملاقات حضوری در روز سه شنبه ساعت 8:30 صبح به حضورشان دعوت شده اید.
بیدرنگ به یاد جمله ای افتادم که از کودکی آموخته بودم " تو نیکی میکن و در دجله انداز"  ما کجا و وزیر پر تجربه چندین کابینه دولت های مختلف کجا ! که قطعا ایشان خودشان به مصداق فرمایش مولا علی (ع): " ان آثارنا تدل علینا " فقط بخاطر عمل و آثار بجا مانده از طبابت یک ایرانی در دل آفریقا  بنده را به حضورشان دعوت نمودند.

چند نکته برایم از این ملاقات با وزیر محترم جناب آقای دکتر نعمت زاده، با ارزش، فراموش نشدنی و آموزنده بود. اول: برای 7 دقیقه تاخیر که داشته اند یعنی شروع ملاقات 8:37 دقیقه عذرخواهی نمودند. دوم: بسیار با محبت  و صمیمانه بنده را در آغوش گرفته و از حضورم در دفترشان قدردانی نمودند. سوم: با شمردن خدمات پزشکی اینجانب در کشورهای آفریقایی بعنوان یک مسلمان شیعه و ایرانی قدردانی نمودند. چهارم: بعد از آنکه با حوصله و با دقت به تمام عرایضم از نحوه فعالیتها در آفریقا در طی 6 سال اخیر توجه نمودند  از بنده خواستند تا از استمرار و گسترش فعالیت های پزشکی بشردوستانه در آفریقا راهکارهایی را خدمتشان ارائه نمایم و در نهایت مقرر گردید با وزیر محترم بهداشت موضوع را مطرح تا انشالله در آینده با تشکیل انجمن پزشکان مسلمان بدون مرز گامهای ارزنده تری را ساعی و کوشا باشیم.

نکته جالب دیگر آنکه وقتی صحبت از انجام خدمت در مناطق محروم گردید بسیار صمیمانه و دوستانه فرمودند: دخترشان (خانم دکتر نعمت زاده) بعد از اتمام تحصیلات پزشکی از وزارت بهداشت درخواست نمودند به مناطق محروم و نیازمند کشور اعزام شوند که سرانجام  در روستاهای محروم استان سمنان خدمت نمودند و بعد از اتمام خدمت نیز در زمین لرزه شمال کشور تیمی از پزشکان خانم را گردهم آورده و روزها در مناطق زلزله زده خدمت نمودند.
به واقع نقطه قوت و ارزش دولت کریمه جمهوری اسلامی ایران چنین است که وزیر کابینه اش این چنین خالصانه و صادقانه در مرام، کردار و اخلاق یک جمله را بیان میکند ما خدمتگزار ملت هستیم. وزیری که نام یک پزشک ایرانی را در دل آفریقا میشنود و آنقدر در دل و خاطر خود نگه میدارد که در بازگشت به ایران از او دعوت میکند.

وزیری که در ملاقات با هموطن خود آنقدر بامتانت، محبت و علاقه سخن میشنود و صمیمانه و دلنشین سخن میگوید که تصور میکنید با عضو بزرگتر خانواده گفتگو میکنید. وزیری که دختر پزشک او مانند سایر پزشکان، فارغ از مقام و مسئولیت پدر، قدم و آثار خدمت در مناطق محروم کشور را دارد. حق است که پایه ها و بنیان نظام با وجود چنین اندیشه و عملی بیش از پیش تثبیت و تقویت گردد.

ماجرای دیدار با برادر بزرگوارم جناب آقای دکتر نعمت زاده را که در سخن و عمل در همین مدت کوتاه بسیار آز ایشان آموختم به قلم آوردم تا آنانکه در مقام و جایگاه بزرگ و مهمی نشسته اند بدانند آنچه موجب عزت و عظمت آنان هست  قطعا مرام و اخلاق ایشان هست. اما  چنانچه خوانندگان عزیز بخواهند از علت این ملاقات یا نحوه فعالیت هایم در آفریقا مطلع شوند توجه عزیزان  را به پنجمین سفرنامه نوروزی ام به آفریقا جلب مینمایم که در همین صفحه یادداشت گردیده.


هفته آخر مرداد روزهای خوبی بود.
 روز دوشنبه ملاقات با سفرای بروندی و نیجریه در محل سفارت نیجریه بود. از توانمندی پزشکی کشور برای سفرا سخن گفتم و قرار شد کشور نیجریه بعنوان پرجمعیت ترین کشور آفریقایی که جمعیت مسلمان آن اکثریت میباشد میهمان پزشکان داوطلب ایرانی بجای پزشکان اروپایی باشد و انشالله در اولین حضور با تمام توان از اقتدار، علم، انساندوستی و بزرگی ملت و نظام اسلامی در عمل سخن خواهیم گفت.

در همین جا لازم میدانم از همت و تلاش سفیر کشورمان در نیجریه جناب آقای کوزه چی که با دقت و درایت خاصی موضوع حضور پزشکان ایرانی در آفریقا را پیگیری می نمایند قدردانی نمایم.

 اما روز چهارشنبه  28/5/93 همزمان با روز پزشک به همت و تلاش دوستان خوب (آقایان دکتر رضایی، مومنی و دیگر دوستان لاریمی)  در منطقه لاریم جویبار برای 82 بیمار با مشکلات پوستی ویزیت رایگان برگزار نمودیم.

و روز بعد (پنجشنبه) هم در مرکز ایثار شهرستان ساری میزبان جانبازان عزیز شیمیایی با مشکلات پوستی بودیم. و همین علتی شد تا نتوانم در اولین همایش تجلیل از پزشکان داوطلب هلال احمر کشور که در تهران روز پنجشنبه  با حضور مسئولین کشور برگزار میگردید حضور یابم. در این مراسم رئیس جمعیت هلال احمر کشور جناب آقای دکتر فرهادی به 11 تن از پزشکان منتخب به نمایندگی از 17 هزار پزشک داوطلب هلال احمر تندیس و لوح تقدیر اهدا نمودند.

که به لطف و مرحمت همه دوستان هلال احمر استان مازندران و تهران نام اینجانب نیز در لیست 11 نفر برتر بوده که قطعا چنین تکریم و تجلیل هایی به معنای آغاز مسئولیت های سنگین تر و مهمتری میباشد که مردم و مسئولین با اعتماد و اطمینان به  ما محول نموده اند و انشالله خداوند بزرگ در همه آزمونها ما را موفق بدارد تا شرمنده خون شهدایی که سینه هایشان فرش سیم های خاردار و معابر مین برای دیگر رزمندگان گردیده بود نشویم.  انشاالله


دکتر سید ناصر عمادی – متخصص پوست – هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران –
    این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید