آمار سایت

  • نمایش تعداد مطالب : 309061

کاربران حاضر در سایت

ما 13 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

با مجروحین شیمیایی کرکوک عراق

بمباران شیمیایی شیعیان کرکوک عراق

 

روز جمعه 94/12/21 ساعت 2 بعداظر آقای دکتر رضایی در تماس تلفنی گفت : به  درخواست وزیر بهداشت عراق از دکتر هاشمی وزیر بهداشت کشورمان ، مقرر شد یک تیم پزشکی برای مداوای مجروحان شیمیایی ناشی از حمله موشکی عوامل داعش بطور اورژانسی عازم جنوب کرکوک در عراق شوند. شما میایید؟ چون اکثرشان مصدومیت با گاز خردل دارند و بدنشان نیز تاول زده است.


به شکرانه حق لحظه ای درنگ نکرده و پذیرفتم . این ماموریت یرون مرزی از جهاتی با ماموریت های قبل تفاوت هایی داشت: 

اول اینکه به منطقه جنگی اعزام می شدیم که دشمن ما داعش بود.

دوم اینکه به کمک کسانی میرفتیم که درد و ناله آنها را در طول 8 سال دفاع مقدس لمس کرده و با آن آشنا بودم. مخصوصا آن روزی که تعدادی از همرزمان را که در سال 66 در محور حاج عمران شیمیایی شده بودند را با لاندیور به مرکز درمانی در نقده میرساندم و هنوز آه و ناله آنها در گوشم زمزمه میکرد گویا باری دیگر مرا صدا میزنند.

سوم اینکه طبابت فقط محصور و محدود به مطب و بیمارستان و دانشگاه نمی باشد. زیرا بفرمایش مولا علی ع تجربه از جزر و مد روزگار سخت است نه راحت روزگار. نمیتوان زنان و کودکانی در کشور همسایه عراق  که انتظار شان سراسیمه به حضور ما بود را به ترس و وحشت دشمن تکفیری فراموش یا از آن منصرف شویم. معنای واقعی بشر دوستی و انساندوستی اینجا جلوه می نماید که با استقبال خطر و در سخترین شرائط به مداوا و نجات آلام دردمندان برویم.

چهارم اینکه حضور در مناطق عملیاتی و جنگ شیمیایی اگرچه در معنای واقعی خود نجات جان انسانهای بیگناه بوده اما از سوی دیگر کسب تجربه از حملات شیمیایی، میکروبی و بیولوژی دشمن ناجوانمرد میباشد تا از آموخته ها و تجربیات این جنگ، برای حفظ سلامتی مردم عزیز کشورم در روز مبادا به نحو احسن بهره مند شوم.

و بالاخره با توجه به تلاش وافر و ارزشمند ریاست محترم دانشگاه ، معاونین و همه اساتید برجسته و پرسنل دانشگاه علوم پزشکی تهران که مقام دانشگاه را به لحاظ علمی و ارائه خدمات انسانی در جایگاه بسیار رفیع تعریف و تثبیت نمودند انگیزه و علتی می شد تا ثابت کنیم اعضا هیات علمی این دانشگاه در لبیک به پیام مقام عالی وزارت بهداشت، مقید به اصول اخلاقی و انسانی در دفاع از سلامت هر انسان بیمار و نیازمندی بخصوص زنان و کودکان حتی فراتر از مرزها و با همه خطرات آن میباشند.
سرانجام روز شنبه ساعت 6 صبح بعد از عبور از مرز پرویز خان وارد خاک عراق شده و بعد از حدود 5 ساعت از جاده در معرض دید تروریست داعش با ماشین های تویوتا با سرعتی معادل 120 تا 150 کیلومتر بر ساعت (به منظور امان از تیر اندازی احتمالی دشمن)   وارد منطقه جنوب کرکوک یعنی محل بمباران شیمیایی روستای " تازه خرماتو" که همه جمعیت 30 هزار نفری آن شیعه و ترکمن بودند شدیم. 8 پزشک در رشته های مختلف تخصصی ( ریه – عفونی-  پوست- بیهوشی- چشم- طب اورژانس) از سه دانشگاه بقیه الله، مازندران و علوم پزشکی تهران بسیار صمیمانه مورد استقبال مردم و مسئولین منطقه واقع شدیم.
ساعت 11 صبح معاینه و درمان بیماران را آغاز نمودیم و در مدت 3 روز حدود 994 بیمار مورد معاینه قرار گرفتند که نزدیک به 50 نفر آنان آثار آشکاری از گاز خردل را به جسم و جان خود داشتند که بیشتر آنان کودکان و زنان بودند. در مدت سه روز تهدید داعش به بمباران روستای حضورمان به گوش میرسید و در طول شب گاهی شاهد انفجار و تیراندازی بودیم که البته تدابیر امنیتی به حفظ جان ما از سوی مقامات محلی و مردمی بسیار قابل وصف و تشکر بود. اما در هر صورت موشک رها شده را کسی نمیتواند مانع و حافظ باشد و تنها آن پروردگار ازلی و ابدی است که ما را حافظ و نگهبان است.
مردم روستای بسیار بزرگ " تازه خرماتو " از حضور ما شگفت زده بودند که چگونه خطر حضور را به جان خریده ایم و اتفاقا به اعتقادم این حرکت و حضور برای درمان و ارتقا سلامتی مردم کشور همسایه میتوانست بزرگترین اعتبار، سرمایه و آبرو برای کشور و ملت بزرگ ایران باشد زیرا داوطلبانه و شجاعانه در آزمون بزرگی واقع شدیم که خود مردم شاهد و قاضی آن بودند.  
در مدت این 3 روز ضمن ضمن معاینه و درمان مجروحین از محل اصابت موشک های شیمیایی نیز بازدید نمودیم. عجیب اینکه با گذشت 5 روز، هنوز محل اصابت موشک بوی سیر و پیاز را به مشام میرساند. بطوریکه بعد از ده دقیقه حضور در محل اصابت احساس سرگیجه و تهوع به من عارض شده بود.
در این حمله فاطمه کودک 2 ساله که گلوله شیمیایی در حیات خانه شان منفجر شده بود به شهادت رسید و در بازدید از منزلشان محل حضور این کودک و نحوه شهادت  توسط بستگان بیان گردید. لحظه خداحافظی سخت و دشوار بود زیرا همانطور که مردم ترکمن جنوب کرکوک از حضور ما به شعف آمده بودند از بازگشت ما گویا غم تنهایی بر دلشان سایه افکنده بود و غربت و تنهایی را با چشمان نگرانشان به ما منتقل میکردند.انگار به هم عادت کرده بودیم و نمیخواستیم از هم جدا شویم.
روز سه شنبه به تهران برگشتیم درس یزرگی از این ماجرا بود. با این جمله که  " بی تجربگی، نادانی، ترس،  دلهره و اقدامات نامناسب مردم و مسئولین نظامی ، انتظامی درمحل بمباران آسیب، زیان و خسارتی بیشتر از 40 موشک شیمیایی کاتیوشا دشمن داعش داشته است. و ایکاش مردم و مسئولین محل بمباران با علم به حمله ناجوانمردانه داعش از قبل برنامه آموزشی برای مردم از این حمله داشتند.
اکنون با این تجربه امیدوارم مسئولین و مردم کشورمان از تجربه پزشکان ایرانی اعزام شده نهایت تجربه را بدست آورند. بنابراین  قطعا صدا وسیما، بسیج، شهرداری، مراکز درمانی و بیمارستانی، داوطلبان و مراکز امداد و نجات هلال احمر در کنار نیروهای نطامی و انتظامی میتوانند نقش بسیار موثر و مفیدی را در کاهش صدمات و خسارات حملات شیمیایی و میکروبی ایفا نمایند. زیرا همان یک حمله،  فاجعه و مصیبت بزرگی را به همراه خواهد داشت.


امیدوارم بسیج، هلال احمر و مراکز امداد و نجات حرف دلم را بشنوند و نگذارند این تجربه حضور ما در بمباران شیمیایی مناطق مسکونی جنوب کرکوک که برای آن با همه خطرات 3 روز پر تلاش را سپری نمودیم به خاک نسیان و فراموشی سپرده شود.
انشالله طی روزهای آینده هم طبق روال 7 سال گذشته برای درمان بیماران و آموزش پزشکان آفریقایی عازم این قاره میشوم.

تصاویر ذیل  از جنوب کرکوک عراق  روستای " تازه خرماتو "در فاصله 4 کیلومتر از روستای بشیر یعنی محل اسقرار داعش میباشد  که شامل:

گزارش پرس تی وی، مرز پرویز خان با همکاران پزشک، مصاحبه با خبرنگاران، معاینه و درمان مجروحین و کودکان شیمیایی، و بالاخره محل بمباران و باقیمانده موشک کاتیوشا میباشد.

 

سید ناصر عمادی - دانشگاه علوم پزشکی تهران

اسفند 94