اخبار

کشاورزان کیاسری و عوارض خطرناک سموم کشاورزی

آخرین به روز رسانی شنبه, 11 خرداد 1392 06:31

 

امروز دوشنبه 91/4/4 مصادف با اعیاد شعبانیه بود صبح زود طبق هماهنگی قبلی با جناب آقای دکتر جهان آرا برای ویزیت رایگان بیماران و بررسی مشکلات پوستی آنان بعد از طی مسافتی حدود 100 کیلومتر (از قائمشهر) به شهری زیبایی در دل کوهستان سرسبز یعنی کیاسر رسیدم. گمان نمیکردم مناظری به این زیبایی در کشورمان وجود داشته باشد.

دستگاه کرایو و چند بسته وسائل جراحی را هم با خود داشتم تا اگر بیماری نیازمند جراحی ساده داشت برایم انجام آن مقدور باشد.وارد شهر کیاسر که شدم آقای دکتر جهان آرا به استقبالم آمد بلافاصله به محل مرکز بهداشت رفته معاینه بیماران را شروع کردیم. مردم باصفا، آب و هوای کوهستانی و خنک و استقبال بسیار صمیمانه و خودمونی کارمندان مرکز بهداشت و مهمتر از همه بیمارانی که منتظر ما بودند تا در اعیاد شعبانیه بنام آقا امام حسین (ع) و ابوالفضل (ع) که نامشان شفای هر دردی است در کنارشان باشیم را به حال و هوای خاصی تبدیل کرده بود.

حدود 80 بیمار را معاینه کرده 3 عمل جراحی و 7 عمل کرایو تراپی برای بیماران انجام دادیم واقعا روز خوبی بود.

با صفا ترین لحظه زمانی بود که پدر و مادری که 2 فرزند آنان در سالهای دفاع مقدس به  شهادت رسیده بودند در نهایت کهولت اما بسیار معتقد و مطمئن با چهره ای نورانی و تبسم بر لب در خدمتشان بودم. بعد از معاینه آنان و نوشتن نسخه و توصیه های درمانی، با هم کمی گفتیم و خندیدیم و زمان خداحافظی، خود و فرزندان شهیدشان را معرفی نمودند. مادر شهید جمله ای گفت که حس کردم هنوز منتظر شهیدشان میباشند. تا درب خروج آنها را بدرقه نمودم با خود فکر کردم شاید این حس انتظار اثبات این واقعیت است که شهیدان زنده اند و نزد خدای خود میباشند.

اما نکته ای که اینجانب را نگران نمود آمار بیماران مبتلا به اگزمای دست یا بیماری سودای دست بود که در 14 بیمار از 77 بیمار ملاحظه نمودم. از این 14 بیمار 10 نفر آنان مسن و کشاورز بودند و این موید آن بود که ارتباطی بین شغل آنان و بیماری دست آنها وجود دارد. بعد از کمی دقت و پرسش و پاسخ مشخص شد اکثر آنان بدلیل استفاده از سموم کشاورزی دچار اگزمای یا خارش و سوزش و ترک خوردگی پوست دست ها شده اند. و چون خود آنان دقتی به این موضوع نداشتند حتی در مواردی بیماری به سایر نقاط از پوست بدن سرایت نموده بود. اما نکته بسیار بسیار مهم که باید مورد توجه قرار گیرد آن است که امکان جذب خونی سموم از طریق پوست آسیب دیده، بدلیل شکافها و ترک هایی که در دست کشاورزان ایجاد گردیده وجود دارد.

که این جذب خونی سموم از طریق پوست میتواند موجب عوارض زودرس و حتی بیماریهای خطرناک دیررس در کشاورزان گردد. موضوع را با آقای دکتر جهان آرا و آقای دکتر میرزایی معاون محترم بهداشتی دانشگاه در میان گذاشتم تا کشاورزان و خانواده های آنان را از موضوع مطلع و اقدامات پشگیرانه را به اجرا بگذارند. استفاده از دستکش نخی بهمراه دستکش پلاستیکی  در هنگام کار و پرهیز از مالیدن دست به چشم و صورت و همینطور پرهیز از دست دادن با دیگران و بخصوص اعضاء خانواده و اطفال و نهایتا شستشوی کامل دستها و بدن و تعویض کامل لباس قبل از ورود به منزل از نکات بسیار ضروری و جدی میباشد که عزیزان کشاورز میبایست آنرا دانسته و بیاد داشته باشند. به همکاران مرکز بهداشت توصیه نمودم موضوع براحتی در مراسمی که اکثر مردم حضور دارند و یا با پمفلت های آموزشی قابل طرح و اجرا میباشد. خوب این نکته بسیار مهمی بود که بدلیل حضور در کنار مردم( در محل زندگی و کار آنان) موفق به دریافت علت اگزمای دست گردیدم. در غیر اینصورت هر کدام از این بیماران به پزشکی در شهر ساری مراجعه و شاید یافتن علت اصلی مقدور نمی شد

ساعت 2 بعداظهر با همکاران مرکز بهداشت عکسی به یادگاری گرفته و عازم ساری کلینیک طوبی شدم

در پایان.نمیتوانم کتمان نمایم صفای آقای دکتر جهان آرا مسئول مرکز کیاسر  را که برغم بارها تماس تلفنی با یکدیگر، و حتی تا ساعت 10 صبح همانروز معاینه،  نمیدانستم که ایشان مسئول مرکز و پزشک میباشند. زیرا در تماسهای تلفنی و استقبال آنقدر متواضع و فروتن بودند که فکر میکردم یکی از پرسنل و کارمند هماهنگ کننده میباشند.

حقا که دکتر جهان آرا،  دل ما و جهان را آراست تا بدانیم اینقدر برای دکتر بودنمان قیافه نگیریم.

سید ناصر عمادی – متخصص پوست