اخبار

آلاشت سوادکوه و مردم مهربان آن

آخرین به روز رسانی شنبه, 11 خرداد 1392 06:31

 آلاشت سوادکوه و مردم مهربان آن

 

 

در مهر ماه امسال (91) همزمان با آغاز سال تحصیلی با همه مشکلاتی که در دانشگاه تهران با آن مواجه بودم به 4 روستا ( محمد آباد و مالخواست در ساری - قراخیل در قائمشهر - آلاشت در سوادکوه ) برای دیدار با مردم خونگرم و معاینه بیماران آن رفتم.

روز پنجشنبه به اتفاق آقای شلیمکی ازجانبازان عزیز جنگ در مسیر آلاشت مات و متحیر از اینکه چگونه بیماران با مشکل جدی قادر به حضور بموقع در بیمارستان خواهند بود.( آن هم در فصل زمستان ). وقتی این مسیر طولانی را دیدم. به خودم گفتم باید در هر زمان از شبانه روز به بیمارانی که از روستاها برای درمان به شهرعزیمت میکنند خدمتگزار باشیم و هیچ بهانه و عذری نمیتواند مانع از خدمت ما به آنها شود. زیرا رنج سفر با بیمار دردمند را فقط خدا میداند و خودشان.

جالب بود که آقای مختاری از شبکه خبر برای تهیه گزارش از ویزیت رایگان بیماران در روستاها با من همراه شده بود. حضور ایشان اگرچه نشان از لطف و حس و کنجکاوی خبرنگاری میباشد اما برایم این سوال بود که چگونه شبکه خبر تهران باخبر میشوند اما استان مازندران همچنان در حال تجزیه و تحلیل؟

خبر جالب دیگری که بسیار خوشحالم نمود آن بود که آقای دکتر جهان آرا (کیاسر) در تماس تلفنی برایم تعریف میکرد یک پزشک متخصص ارتوپدی هم اخیرا درخواست معاینه و درمان رایگان بیماران را به سبک و روش شما نموده و همچنین دکتر صیاد از روستای المشیر برایم میگفت بعد از ویزیت رایگان شما آقای دکتر سروش متخصص داخلی نیز برای درمان بیماران به این روستا آمدند. بعد از شنیدن این خبر، برایم ثابت شد که پزشکانی در این مملکت هستند که حتی بیشتر ازمن دلسوز این مردم و نیازهای درمانی آنها هستند و شاید توجه و التفات مسئولین در ترغیب و تشویق آنان مهمترین ضرورت و پشتوانه ای است که میتواند دلهای عاشق و درمانگر را به دیدار و درمان روستا نشینان هدایت نماید.

واقعیت موضوع آن است که امروز بسیاری از مرام هاو رفتارها با سالهای انقلاب و دوران دفاع مقدس متفاوت است. صداقت و خلوص رنگ و بوی دیگری دارد. بقول یکی از دوستان جبهه برایم میگفت : اگر امروز خدمت رایگان بدون درخواست دستمزد داشته باشید به شما شک میکنند که چه قصد و منظوری از خدمت رایگان داری؟ حرف و حدیث بسیار، با آنچنان دقت و مهارتی برایت درست میکنند که اگر خودت هم آن را بشنوی باورت میشه که چقدر چتر بازی و ..... نمیدانم چرا بعضی ها فراموش کردند که وقتی در جبهه بودیم حتی از حقوق اندک هم میگذشتیم و آنرا برمیگرداندیم در حالیکه آنروزها معامله بر سر جان از یک سو و حفظ دین و مملکت از سوی دیگر بود. مگر آدم همان روز و روزگار از همین مرز و بوم نیستیم؟ چه اتفاقی افتاده که هر کارخیرخواهانه و انسانی اینگونه با شک و تردید به آن نگاه میشود؟

شاید اشکال از ما پزشکان باشد چون وقتی شنیده میشود همراه بیمار بیان میکند که فلان پزشک به من گفته اول این چند میلیون را به حسابم واریز کن تا بعد بیمارتان را جراحی کنم. دیگر امروز قسم حق ما را هم باور نمیکنند. صادقانه تر بگویم، وقتی همراه بیمار از ابتدا درخواست میکند که آقای دکتر برایم پول مهم نیست ، بیمارستان خصوصی هم باشه بهتره، چطور من دکتر عمادی کم جنبه وسوسه نشوم . چند بار که بیماران و همراه آنان به من این پیشنهاد را ارائه کنند دیگر دفعات بعد خودم خواهم گفت ( خصوصی یا دولتی ) خصوصی این و آن را دارد اما دولتی نداره و نداره. در کشور فرانسه پزشکان معروف دانشگاهی 4 روز را در مراکز دانشگاهی و بیمارستان دولتی هستند و یک روز را در مراکز خصوصی. اما اینجا خدا میداند چند ساعت در بیمارستان دولتی و چند ماه در بیمارستان خصوصی هستیم.

در روستای محمد آباد خانمی از یک کیست بزرگ در ناحیه زیر بقل رنج میبرد را با همکاری خانم دکتر خوزان او را عمل جراحی نمودیم. از او پرسیدم چرا تا حالا عمل نکردی پاسخ داد هزینه سنگین آن.

بیان این مسائل و مشکلات در سیستم سلامت و درمان کشور به منظور جلوگیری ازفرهنگ و روش غلطی است که روز به روز درحال توسعه و اشاعه میباشد. روش و حرکتی که بنیان واساس آن از کم توجهی مسئولین و متولیان بهداشت و درمان و سازمانهای بیمه گر بوده و ازآن منشا گرفته که یک پزشک را بعد از 20 سال تحصیل مانند یک کارگر روزمزد اجیر خود نمودند. وقتی کارشناسان بیمه کد جراحی پزشک را به کمترین مبلغ ممکن کاهش داده و پرداخت آنرا به ماهها بعد از عمل جراحی موکول مینمایند چگونه توسعه مراکز خصوصی و دریافت مستقیم وجه از بیماران دور از انتظار باشد.  

جمله آخرم اینکه : مردم کشورم را دوست دارم و خدا را شاکرم که بر من منت نهاد و بزرگترین سرمایه زندگی آنان یعنی سلامتی را بدست من سپرد. سعی خواهم نمود به لطف خدا و ائمه اطهار (ع) امانتدار عادلی باشم.

سید ناصر عمادی - متخصص پوست - این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید 

 

 

روستای مالخواست یکماه بعد از جراحی - ضمن عیادت، نهار را مهمان ایشان (سید ماجان موسوی

5 .jpg - 679.03 Kb

 

روستای محمد آباد و سرکار خانم دکتر خوزان و همکاران محترم مرکز بهداشت 

 .jpg - 89.75 Kb

 

روستای آلاشت سرکار خانم دکتر خنار و همکاران محترم مرکز بهداشت

-2.jpg - 83.74 Kb