اخبار

تشابهات و تفاوت های دیدار با یک روستایی آفریقایی از دیدار با یک رئیس جمهور آفریقایی

آخرین به روز رسانی شنبه, 11 خرداد 1392 06:31

بنام خدا

 

قلب بزرگ و دلسوز پزشکان ایرانی در کنار تخصص و تجربه ارزشمند آنان یکی از سرمایه های مفید برای بیماران آفریقایی میباشد.

مطابق سالهای قبل این چهارمین سالی بود که ایام نوروز را به آفریقا میآمدم تا ماههای فروردین و اردیبهشت را در کنار پزشکان آفریقایی و کنیایی به درمان بیماران نیازمند آفریقایی مشغول باشم. از سال 89 که به لطف و توجه خدای بزرگ تصمیمم به حضور داوطلبانه در کشورهای افریقایی گرفتم تا بعنوان پزشک بدون مرز، سفیری شایسته برای کشور و مملکتم باشم با خود عهد کردم از هیچ احدی توقعی نداشته باشم جزء پروردگار متعال که در همه مشکلات و سختی ها حامی و یاورم بوده و هست.

 

در سومین هفته حضورم در بیمارستان مابقتی در کنیا به درخواست دانشگاه نایروبی برای ارائه سخنرانی در خصوص بیماری پوست به آن دانشگاه رفتم. بعنوان پزشکی از کشور ایران اسلامی مورد توجه واقع شدم. نحوه ارائه مطالب علمی به گونه ای بود که همه دانشجویان و پزشکان و اساتید متوجه شدند که طی این 4 سال نه تنها با دلسوزی همه بیماران     بخصوص ( بیماران مبتلا به ایدز) را معاینه و درمان قرار میدادم بلکه در جمع آوری مطالب جدید علمی و انتقال آن به سایر پزشکان نیز تلاش جدی داشته ام که نتیجه آن شد که دانشگاه نایروبی با ارسال نامه ای به دانشگاه تهران ضمن قدردانی از آنچه تاکنون انجام داده ام آنرا علتی برای آغاز فعالیت های علمی، تحقیقاتی و درمانی مشترک با دانشگاه تهران دانست (تصاویر نامه دانشگاه نایروبی به دانشگاه تهران را حتما مطالعه فرمایید).

 

چه پاداشی از خدای بزرگ برایم بالاتر از این که بعد از 4 سال درمان صادقانه و خالصانه برای بیماران آفریقایی، اکنون آنان (دانشگاه نایروبی) با ارسال نامه ای به دانشگاه تهران در کشور عزیزم ایران اسلامی و دعوت آنان به همکاری مشترک، برای من هم حامل این پیام باشد که چگونه بعنوان یک ایرانی میتوانیم موجب عزت و افتخار برای کشورمان باشیم.

آنروز (14 فروردین 92) بعد از دیدن بیماران در درمانگاه پوست، بیماری را که مبتلا به ایدز بوده و همزمان مبتلا به بیماری سل و سرطان پوست بود را معاینه نمودم. باورم نمی شد که زندگی برای یک انسان چقدر ناگوار ومملو از مصائب است. او جوان 32 ساله صاحب دو فرزند 1 و 3 ساله بود که شغلش کفاشی بود که بعلت شدت بیماری دیگر قادر به کار نبود. بعد تزریق داروهای وریدی برای او که درد زیادی را تحمل نمود. تصمیم گرفتم برای همدردی بیشتر به منزلشان بروم. با یکی از دوستان کنیایی بنام موریس بعد خرید کمی آذوقه به منزل ایشان در یکی از روستاهای اطراف نایروبی رفتیم. مسافت زیادی را پیاده روی نمودیم تا در کنارشان حضور یافتیم. به شدت مرا در آغوش گرفت و بسیار خوشحال شد. وفراموش نمیکنم دائم جمله ای را تکرار میکرد امروز جان تازه ای به وجودم آمد و از کشور ایران برای فرستادن شما به کشورمان متشکرم.

 

اما در راه بازگشت به نایروبی با خود فکر میکردم اگر امروز(ایام نوروز) در این قاره سیاه و در این روستای دور افتاده با آن توان و تخصصم از تشخیص و درمان بیماریها حضور نداشتم آیا میتوانستنم نام و نشانی برای کشورم از زبان این بیمار آفریقایی باشم؟ امروز وقتی خبرهای صفحه اول سایت دانشگاهی که در آن استادیار میباشم یعنی علوم پزشکی تهران را میخواندم برایم جالب بود که مهمترین خبرهای آن بازدید مکرر مسئولین دانشگاه از بیمارستانهای مختلف تهران برای ارائه خدمات مناسب به بیماران در این ایام بود. اگر چه این عمل بسیار پسندیده اما کاش فرصتی بود اگر میتوانستیم یک تیم از پزشکان متخصص و علاقمند را با سرپرستی یکی از مسئولین دانشگاه در ایام عید رهسپار یکی از مناطق محروم کشور یا سایر کشورهای محروم آفریقایی کنیم و آنرا تیتر اخبار دانشگاه بزرگی چون تهران نماییم. تا طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب و همه دلسوزان این کشور و مملکت، هم به وظیفه واقعی دینی، انسانی، علمی و بالاتر از همه ملی خود عمل نماییم. همچنان که مولا علی (ع) میفرمایند:" آن آثارنا تدل علینا" اعمال و کردار ما باید از ما سخن گویند تا در جان و قلب انسانها نفوذ نماید.

 

اما اتفاق مهمی در مدت حضورم در کنیا حادث شد. اینکه روز 15 فروردین 92 سفیر کشور بروندی در تهران با من تماس گرفته و درخواست نمودند با رئیس جمهور کشورشان که عازم تهران میباشد ملاقات نمایم. علتش را جویا شدم خلاصه اینکه با اصرار ایشان به ایران برگشتم و در تاریخ 22 فروردین در هتل استقلال تهران به دعوت رئیس جمهور بروندی به دیدارشان با حضور سفیر ایشان رفتم. رئیس جمهور بروندی از فعالیت های کشورمان ایران (هلال احمر و سایر پزشکان) در کشورهای آفریقایی قدردانی نمود و از من خواست تا از فعالیت های 4 ساله خود در آفریقا برای ایشان مطالبی بیشتر ارائه نمایم. دقایقی مستندات و فعالیت های درمانی و اموزشی را در کشورهای کنیا و غنا به ایشان نشان داده و بیان نمودم. وقتی تصاویر بیماران معالجه شده را از بیماریهای پوستی را به ایشان نشان دادم بسیار متعجب شدند و گفتند: " قلب بزرگ و دلسوز پزشکان ایرانی در کنار تخصص و تجربه ارزشمند آنان یکی از سرمایه های مفید برای بیماران آفریقایی میباشد ". در نهایت درخواست نمودند با دعوتنامه رسمی با تیمی از پزشکان ایرانی به کشورشان رفته و دپارتمان تخصصی پوست را برای آموزش پزشکان و درمان بیماران بازگشایی نمایم.

 

اما با همه این ماجرا سخن دلم آن هست که: اگر قصد و نیت ما ولو بسیار اندک برای تسلی خاطر انسانهای دردمند و نیازمند با تمام وجود باشد آنکه ما را در همه حال و احوال حافظ و نگهدار خواهد بود خداست. دیگر آنکه وای به حال کسی که از این دنیا برود و منشاء عزت و افتخاری برای کشورش نباشد.

اما بعنوان پزشک متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران خدا را هزاران بار شاکرم که نام کشورم را با افتخار و عزت هم از زبان بیمار مستضعف، محروم و دردمند آفریقایی در دل روستای دور افتاده کنیا می شنیدم که در دنیا تنها تر از هر انسانی بود و هم از زبان شخص توانمند، قدرتمند و فرد برتر کشور آفریقایی یعنی رئیس جمهور بروندی، که هر دو نفر وجود و حضور پزشکان ایرانی را در کشورشان آرزو می نمودند.

باشد تا بدانیم که به فرمایش مولاعلی(ع) عزیزترین افراد نزد خدا کسانی هستید که بیشترین منفعت را برای انسانهای نیازمند داشته باشند. بنابراین تلاش کنیم انسان مفیدی باشیم تا آدم مهم.

 

دکتر سید ناصر عمادی – متخصص پوست و هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

Dr-emadi.ir               این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


بیمار کنیایی قبل و بعد درمان و چهره متبسم او از بهبودی نسبی- کنیا- نایروبی بیمارستان مابقتی فروردین 92

picture2.jpg - 179.89 Kbpicture3.bmp - 817.88 Kb

منزل بیمار کنیایی و خوشحالی خانواده او بخصوص کودک 1 ساله ایشان-روستای اطراف نایروبی - فروردین  - 92

dsc06914.jpg - 168.02 Kbpicture1.png - 1.16 Mb

لحظه خداحافظی که نگاهش بسیار  سخن با من داشت-           رئیس جمهور بروندی - تهران - 92.1.22

dsc06969.jpg - 185.13 Kb        -  22  92.jpg - 142.05 Kb

درخواست دانشگاه نایروبی از دانشگاه تهران برای آغاز فعالیت های مشترک بهداشتی، درمانی، و آموزشی

altalt