آمار سایت

  • نمایش تعداد مطالب : 310901

کاربران حاضر در سایت

ما 258 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

خاطره جراحی سرطان پوست جوان کنیایی

اوست که شفا میدهد.


پنجم اسفند 93 به اتفاق دکتر افتخاری (متخصص قلب)، دکتر شاهرخی (متخصص اطفال) و خانم دکتر اورعی  تحت عنوان تیم پزشکی جمعیت هلال احمر ایران عازم آفریقا کشور کنیا شدیم.  برادر عزیز و پرتلاشمان جناب آقای دکتر شاه رضایی(مسئول مرکز سلامت هلال در کنیا) و آقای زریعی مقدمات حضور ما در کنیا را برای ارائه خدمات آموزشی و درمانی را فراهم نموده بودند.


درمانگاه الغدیر - نایروبی کنیا- اسفند 93


طی مدت حضور یکهفته ای در شهر های نایروبی در بیمارستان کنیاتا و درمانگاه الغدیر و نیز مراکز درمانی هلال قریب به 700 بیمار مورد معاینه و درمان قرار گرفتند. و به مدت 2 روز نیز به شهر های " مرو " و " ایسیلو " واقع در شمال کنیا که از مناظق بسیار محروم این کشور محسوب میشود عزیمت نمودیم و علاوه بر خدمات درمانی یکدوره سمینار آموزشی از بیماریهای پوست و یافته های آن در بیماران مبتلا به ایدز در این شهر برای دانشجویان پزشکی و پرستاران برگزار نمودیم که مورد استقبال گرم آنان واقع گردید.  از خاطرات سفر به شمال کنیا  یکی " مونت کنیا " یا کوه معروف کنیا بود و دیگری عبور از خط استوا در شهر نانیوکی بود. ساعت حدود 6 بعداظهر از نیمکره جنوبی وارد نیمکره شمالی شدیم. که تابلو نصب شده در این محل با عنوان محل گذر " خط استوا " که معمولا با حضور توریست ها بوده بسیار جذاب بود.


عبور از خط استوا و جنگل های استوایی کنیا- شهر نانیوکی

اسفند 93


روز آخر هم در بیمارستان باگاتی در شهر نایروبی که همه ساله توفیق خدمت در این بیمارستان را دارم اقدام به عمل جراحی برای 2 تن از بیماران مبتلا به نوعی سرطان پوست نمودم که یکی از آنها دختر شانزده ساله ای بود که با توجه به بیماری  مادرزادی آلبینیسم (زال) که پوست آنها فاقد رنگدانه میباشد  دچار سرطان پوست در ناحیه شانه شده بود. هزینه جراحی با توجه به عدم بضاعت مالی برایشان بطور رایگان انجام شد. در حین عمل تعدادی از پزشکان برای کسب تجربه از نحوه عمل با اینجانب همراه شده بودند و در پایان رئیس بیمارستان و تعدادی از پرستاران و پزشکان از این اقدام بشردوستانه  در انجام جراحی موفقیت آمیز سرطان پوست دختر 16 ساله کنیایی، بنام ملت و کشور ایران قدردانی نمودند.


اسفند 93- اتاق عمل بیمارستان باگاتی- نایروبی کنیا - قبل از عمل


آنروز حال و احوال خیلی خوبی داشتم. خدا را برای اینکه توفیق عمل جراحی دختری نیازمند در آفریقا را بعنوان یک پزشک ایرانی داشتم بسیار شکر نمودم. آنقدر خوشحال بودم که مسافت طولانی را از بیمارستان تا محل اقامت را پیاده قدم زدم. و گویا هر چه با خدا حرف میزدم از گفتگویم سیر نمی شدم. چون باورم نمیشد که ایشان برایم چنین مقدر نمودند که من با  طی مسافت هزاران کیلومتر از قاره ای به قاره ای دیگر مسافرت نموده تا بنده ای از بندگانش را به اذن و اراده او اینچنین علاج نمایم. از همه دوستان هلال احمر هم برای مشارکت و مشایعت شان سپاسگزارم. پس از 8 روز کار و تلاش با بدرقه گرم دکتر شاه رضایی روز جمعه به ایران برگشتیم.


خدایا تو راشکر

اسفند ماه 93- آفریقا - کنیا