آمار سایت

  • نمایش تعداد مطالب : 311338

کاربران حاضر در سایت

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

تاسوعا و عاشورا در غنا

تاسوعا و عاشورای امسال در غنا

 

جمعه ششم محرم که با ماه مهر و آغاز سال تحصیلی مصادف شده بود به درخواست جناب آقای دکتر ملکی دوست عزیز و ارزشمندم که سالها خدمات خالصانه ای به نیازمندان خارج کشور داشته و اکنون مسئول مرکز سلامت هلال احمر ایران در غنا میباشد و نیز به دعوت وزارت بهداشت کشور غنا برای آموزش پزشکان غنایی و نیز درمان بیماران، در معیت دوست و همکار ارجمند جناب آقای دکتر شاهرخی فوق تخصص اطفال عازم آکرا پایتخت غنا شدیم.

روز پنجشنبه قبل از عزیمت به غنا، برای درمان جانبازان شیمیایی عازم گرگان شدم و عصر همانروز به روستای سید محله شهرستان سیمرغ برگشته تا بیماران این روستا را همزمان با مراسم عزاداری ویزیت نماییم و پس از ویزیت بیماران روستای سید محله به دعوت عزاداران شهرک شهیدان بذری به شهرستان بابل رفته تا دقایقی با حضور در مراسم مردم خونگرم این شهرک، سخنانی کوتاه از اندوه امام حسین ع به جهل و نادانی کثرت مردم زمان خود و جایگاه والای نماز داشته باشم.

 

روز نخست در منظقه مسلمان نشین نیما به دیدار مسلمانان و شیعیان بخصوص دانش آموزان رفتیم. بعد از کمی گپ و گفتگوی صمیمانه با دانش آموزان به ویزیت و درمان آنان مشغول شدیم. محله بسیار فقیر و محروم اما همان تکیه ما آنجا هم برقرار بود و همان جمله معروف پیامبر رحمت و مهربانب از شهید مظلوم کربلا که " حسین از من است و من از حسین" نقش در و دیوار پایتخت غنا بود. تصور نمیکردم شیعیان غنا اجازه این حضور و عزاداری را داشته باشند چون همسایه شرقی آن نیجر به شدت با چنین مراسم ها مبارزه می نمایند.

دیدن بیمار با مشکلات پوستی در طی این روزها از وظائف اول ما بود. همکاری دکتر ملکی، برای فراخوان بیماران غنایی و نیز آشنایی بیماران با اینجانب از سال 2009 و نیز سفرهای مکرر اینجانب به غرب آفریقا و غنا موجب شده بود که از همان روز اول تعداد بسیاری از بیماران به ایران کلینیک مراجعه نمایند. حقیقتا احساس خرسندی از درمان بیماران غنایی در ایام محرم داشتم زیرا اعتقاد دارم مرام و کردار امام حسین ع برای احیا ذات الهی در وجود انسانها بود و برای امام حسین ع تفاوتی در نژاد، مذهب، ملیت و رنگ انسانها وجود نداشت. به تاسی از این مقام مولا یمان معتقدیم انسانیت محدود به مرز های جغرافیایی نیست بلکه متعلق به قلبهای عاشق و تشنه محبت است.

آیا میتوان برای دین امام حسین ع و بزرگی ملت و کشور ایران اعتبار آبرو کسب نمود در حالیکه فقط در خانه خود زندگی میکنیم و بی خبر از درد عالم هستیم؟ مولا علی ع فرموده اند با تقوی ترین شما مفید ترین شما برای نیازمندان عالم است. نفرمودند ایرانی، نفرمودند آسیایی، و نفرمودند فقط مسلمان یا شیعه. بلکه فرمودند هر انسانی و مخلوقی.

روز چهارم در منطقه مسیحی نشین آکرا کمپ پزشکی رایگان برگزار شد تا نقش ایران و پزشکان ایرانی به شعر معروف ایرانی " بنی آدم اعضا یکدیگرند " بیشتر معنا و مفهوم داشته باشد. و روز بعد هم برای بیان مطالبی از بیماری ایدز و بیماریهای اختلات رفتاری به مدرسه دخترانه فاطمه زهرا در پایتخت آکرا دعوت شدم و ضمن بیان نکات مهم به پرسش دانش آموزان دوره دبیرستان غنایی پاسخ گفتم. نکته جالب اینکه، وقتی به دانش آموزان از علم تندرستی می آموزیم قطعا ایشان نه تنها خودشان مجری دستورات میباشنذ بلکه سفیر سلامت و تندرستی در خانواده و جامعه و حتی برای نسل آینده از فرزندان خود خواهند بود. بنابراین همیشه آموزش اساسی ترین روش ارتقا سلامتی میباشد.

روز بعد هم مصاحبه ای با تلویزون " پان آفریقا" با کمک سفیر محترم ایران در غنا جناب آقای سلیمانی انجام دادیم که در این مصاحبه به بیماریهای شایع پوستی در آفریقا و غنا اشاره شد.  بهرحال امروز نام ملت و کشور ایران بیش از هر زمانی نیازمند عزت و عظمت میباشد و آنچه باید از ایران دانسته شود محبت و دوستی او با تمام ملل دنیاست. و این دوستی حاصل نمیشود الا به حضور خالصانه و صادقانه. پس از آن خودشان ما را به صدا و سیمای شان دعوت و از ما و ایران و اعمال ما خواهند گفت. همچنان که تلویزیون پان آفریقا به دیدار ما آمد.

 

مهرماه 95غرب آفریقا- آکرا- غنا